,

MŁODY ODDECH KOŚCIOŁA – LIZBONA 2023 /3/

Zanim zaznajomimy się z logo i hymnem Lizbony 2023, warto zacytować kilka słów ze oficjalnej strony Światowych Dni Młodzieży: „Logo wraz z hymnem stanowią charakterystyczne elementy kolejnych międzynarodowych edycji ŚDM, nie tylko ze względu na promocję wydarzenia, ale też ze względu na wymiar duszpasterski. Logotyp stanowi rodzaj wizualnej katechezy, mówiącej o najważniejszym przesłaniu nadchodzącego spotkania, hymn natomiast jest śpiewaną modlitwą, którą młodzi ludzie na całym świecie modlą się już w okresie przygotowań do tego wydarzenia”.

Zacytowany fragment bardzo dobrze ukazuje, że znak graficzny i pieśń oddają ducha danego Spotkania Młodych i są
z nim integralnie powiązane.

Jak wygląda logotyp najbliższego ŚDM i co oznaczają jego poszczególne części? Najlepiej oczywiście zobaczyć ten symbol na własne oczy.

W naszej Gazetce jest to nieco utrudnione, dlatego zachęcam do zajrzenia na stronę ww w .sdmpolska . p l, gdzie logo zostało dokładnie zaprezentowane. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę, która wskazuje na barwy flagi Portugalii (zielony i czerwony). Najważniejszym elementem składowym znaku jest oczywiście krzyż, na stałe już łączony z symboliką ŚDM, w który wpisany został płomień, oznaczający Ducha Świętego oraz droga – nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej zarówno mieszkańcom Portugalii, jak i młodym
w kontekście idei Światowych Dni Młodzieży, a także aktualnej tematyki, nawiązującej do Nawiedzenia.
POWIĘKSZENIE - kliknij na zdjęcie

Po raz pierwszy w logo ŚDM został umieszczony różaniec, co oczywiście nie dziwi, biorąc pod uwagę duchowość maryjną Kościoła w Portugalii oraz samo miejsce Spotkania i jego bliskość do Fatimy. Charakter maryjny symbolu ukazany został też w przepięknej podobiźnie Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do wyruszenia w drogę i odpowiadająca tym samym na Boże wezwanie.

Tyle o logo. Teraz kilka słów na temat hymnu. Polska wersja, znana jako utwór „Powietrze już drga” jest tłumaczeniem portugalskiego pierwowzoru, zatytułowanego „Há Pressa no Ar” (w dosłownym tłumaczeniu: „W powietrzu jest pośpiech”). Inspiracją do powstania tekstu i muzyki (znów odsyłam do oficjalnej polskiej strony ŚDM) stała się tematyka Spotkania w Lizbonie. Pieśń jest modlitewnym zwróceniem uwagi na Maryję, która „tak młoda, nie bała się wstać” oraz wezwaniem do Jej naśladowania. Polska wersja, wraz z teledyskiem, została nagrana przez 200-osobowy chór z orkiestrą, złożony głownie z ludzi młodych. Warto nie tylko poczytać o hymnie, ale nauczyć się go śpiewać – po polsku, a dla chcących podjąć „challenge” – także w portugalskim oryginale.

Znamy już hasło, tematykę Orędzia, logo oraz hymn ŚDM w Lizbonie. Z takim przygotowaniem możemy „wyruszyć
w duchową podróż” w kierunku Fatimy. Towarzyszyć nam będzie wielkie grono młodych, którzy podążają do Portugalii. Pielgrzymujmy więc z różańcem w dłoniach, z modlitwą w sercu i na ustach. W następnej zaś części tego cyklu poznamy oficjalną Modlitwę w intencji ŚDM 2023 oraz kilku świętych Patronów najbliższego Spotkania w Lizbonie.

Małgorzata Sar